Penzion U Zámku - kam na výlet

logoZajímavosti v nejbližším okolí... jen nezávazná doporučení
Tým" Penzionu U Zámku


Červená Lhota je známý renesanční vodní zámek v malé obci Červená Lhota na severu Jindřichohradecka. Zámek je umístěn na skále, která se přehrazením cervena02údolí a zvednutím hladiny vody stala ostrůvkem na zámeckém rybníku. K zámku vede přístupová cesta přes kamený most.

Z předhusitského období chybí písemné prameny. První písemná zmínka je z roku 1465. Jan Kába z Rybňan koupil roku 1530 gotickou tvrz a nechal ji přestavět na renesanční zámek. Po roce 1641 se Lhota stala majetkem Slavatů, pánů na Jindřichově Hradci. Po vymření slavatovského rodu zdědila Červenou Lhotu po roce 1693 Marie Terezie.

Zámek je přístupný s kočárkem, prohlídka však ne. Kolem zámku je park, ve kterém lze s kočárkem jezdit. Rybník s kočárkem objet nelze, musí se tam překonávat skála a úzká lávka.

Původně gotický hrad se nalézá na skalnatém ostrohu mezi řekou Nežárkou a Hamerským potokem. Byl založen ve 13. století Jindřichem z Nového Hradce. zamekjh01Hradní sídlo v roce 1602 přešlo z vlastnictví pánů z Hradce do rukou šlechtického rodu Slavatů. Rod Slavatů pak vystřídali Černínové z Chudenic. Později byl celý komplex přebudován na renesanční zámek v 16. století. Hrad sloužil během třicetileté války jako vojenská nemocnice. V roce 1773 vyhořel. Při tomto požáru došlo k poškození velké části zámku a k jeho následné rekonstrukci. V roce 1950 byl zámek prohlášen za památkovou rezervaci. V letech 1976 - 1993 prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti.

15.poledník naleznete na západní straně kostela Nanebevzetí Panny Marie. Je vyznačen v dlažbě a jeho popis je v několika světových jazycích. Podle legendy polednikjhsi při jeho překročení máte něco přát a přání se vám splní. Malý problém je však v tom, že při přesném měření tento poledník není tam, kde je v dlažbě naznačen, ale skutečně prochází asi o 100m dále, přibližně v místě Nežárecké brány. Při pohledu na satelitní snímky také zjistíte, že ani naznačení v dlažbě nemá přesný směr ze severu na jih.

Ale kdo by si hrál na detaily... raději si užít tu atmosféru. Pokud chcete mít na ni památku, můžete se stavit v recepci penzionu "Na 15. poledníků" (ten na něm také neleží; najdete ho přibližně 50m východním směrem na začátku ulice Kostelní) a nechat si za mírný obnos vyhotovit Certifikát o překročení 15.poledníku.

Jindřichohradecké místní dráhy, a.s. jsou akciová společnost, provozující jihočeské úzkokolejné tratě z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a Obrataně, jhmdvčetně provozování dopravy na nich. Název společnosti je současně názvem tohoto železničního subsystému. Jindřichohradecké místní dráhy jsou tak jedním z prvních soukromých provozovatelů veřejné železniční dopravy v České republice.

Kromě pravidelné osobní a nákladní dopravy, provozuje JHMD v měsících červen až září také pravidelné spoje, tažené parní lokomotivou. Vlaky na objednávku s parní i motorovou lokomotivou, s možností připojení historické soupravy. Zajímavostí jsou také výlety historickým autobusem na hrad Landštejn a nedaleké rakouské úzkokolejky.

vavrovkaLANOVÝ PARK VÁVROVKA leží vedle stejnojmenné outdoorové základny uprostřed lesů mezi Kardašovou Řečicí a Veselím nad Lužnicí (+GPS: 49°11'20"N, 14°46'40"E). Lanové překážky jsou zavěšeny přímo na stromech v krásném přírodním prostředí.

V současné době je v korunách stromů, ve výšce 10 – 15 metrů, navázáno 20 překážek a další postupně vznikají. Je zde dostatek překážek pro průměrně i méně fyzicky zdatné, na své si určitě přijdou i vyznavači „výživnějších" atrakcí. Stále platí, že nejtěžší je dostat se nahoru, vlastní překonání překážky je většinou jednodušší, než kdo čekal a dolů to jde samo...

choustnikHrad založil Beneš z Choustníka v roce 1262. Zajímavostí je, že se jedná v podstatě o dva paláce. Tyto si postavili synové Pana Beneše. Každý měl svůj palác a měli společné obranné hradby pro případ napadení. Je to jediný dvouhrad v Čechách. Páni z Choustníka ho už roku 1322 vyměnili stejně jako ostatní majetek s Petrem I. z Rožmberka a získali tak Chlumec nad Cidlinou a (Choustníkovo) Hradiště. Za vlády Rožmberků byla posílena obranná funkce hradu a ten se stal opěrným bodem hranice rožmberského panství. V době husitských válek se stal vězením pro husitské kněze zajaté Oldřichem II. z Rožmberka. Petr Vok z Rožmberka prodal hrad s pivovarem, chmelnicemi, mlýnem, pilou, poplužním dvorem, zahradami, štěpnicemi, ovčínem a osmi vesnicemi roku 1596 Jiříku Homutovi z Harasova, od roku 1614 je hrad uváděn jako pustý. Panství přešlo na Homutovu dceru Zuzanu a její potomky, z kterých ho Heřman Václav Černín v roce 1674 postoupil panství svému věřiteli Janu Šporkovi. Odtud putovalo do vlastnictví dcery jeho synovce Marie Konstancie a jejího druhého manžela Karla Josefa Voračického z Paběnic (od roku 1706). V jeho rodině zůstal Choustník až do roku 1838. Své mládí v okolí hradu strávila hraběnka Eleonora Kounicová, mimo jiné příznivkyně Boženy Němcové. Roku 1948 byl Raolu Benjaminovi vyvlastněn.

provaznicke muzeumProvaznická výroba byla jednou z nejpotřebnějších činností na vsích a zemědělských oblastech. Když se řekne provaz, znamená to v jakéhokoli zemědělské oblasti hlavně postroj pro dobytek, ale u nás, v Jižních Čechách, tolik proslavené rybníkářstvím, to zákonitě i znamená síť a další zařízení pro rybolov. Odhaduje se, že výroba sítí je stejně tak stará, jako tkaní látek. Provaz je také nejstarším spojovacím prvkem i manipulačním zařízením ve stavebnictví. Provaznictví odpradávna provází člověka.

V minulosti provazník tedy musel být v každé vesnici, stejně jako kovář, mlynář apod. Toto řemeslo se dědilo z otce na syna i po několik pokolení.

Expozice Leteckého muzea, kterou vytvořili členové Klubu historie letectví (dále KHL) v Jindřichově Hradci v objektu bývalého kina města Deštná, je rozdělena na válečnou a poválečnou část.

Z prostor vstupní haly a bývalé šatny vznikly dvě samostatné části, které jsou rozděleny kopií protiletadlového krytu. Vně je nainstalována expozice přibližující osudy čs. válečných letců od odchodu našich vojáků do Polska, následně do Francie a posléze do Velké Británie. Toto období dokumentuje řada trojrozměrných exponátů, včetně vyznamenání, uniforem, modelů a fragmentů z válečných letounů (mj. z B-24 Liberatoru "PP-Y" 311. čs. perutě nalezených na Orknejských ostrovech) a plastikových modelů. V expozici nechybí ani připomínka o našich letcích ve Slovenském národním povstání, včetně návratu čs. letců z východu a západu do osvobozené vlasti.

Objednávky PIZZA

ve středu, pátek, sobotu a neděli
objednávejte na tel: +420 776 856 149

supreme pizza 619133 260


jinak můžete kdykoli na záznamníku zanechat vzkaz s informacemi kdy a kam máme pizzu doručit

více informací zde

Kontakt

Pluhův Žďár 68
378 24 Pluhův Žďár 


Objednávky ubytování, svatební hostiny, společenské i firemní akce, semináře, školení

Radim Beneš
tel.: +420 602 146 699
e-mail: recepce@pluhuvzdar.cz


Denisa Líkařová
tel.: +420 728 862 099

Virtuální prohlídka

StreetView

karty

přijímáme platby platebními kartami,
platit můžete za ubytování i za občerstvení