15.poledník naleznete na západní straně kostela Nanebevzetí Panny Marie. Je vyznačen v dlažbě a jeho popis je v několika světových jazycích. Podle legendy polednikjhsi při jeho překročení máte něco přát a přání se vám splní. Malý problém je však v tom, že při přesném měření tento poledník není tam, kde je v dlažbě naznačen, ale skutečně prochází asi o 100m dále, přibližně v místě Nežárecké brány. Při pohledu na satelitní snímky také zjistíte, že ani naznačení v dlažbě nemá přesný směr ze severu na jih.

Ale kdo by si hrál na detaily... raději si užít tu atmosféru. Pokud chcete mít na ni památku, můžete se stavit v recepci penzionu "Na 15. poledníků" (ten na něm také neleží; najdete ho přibližně 50m východním směrem na začátku ulice Kostelní) a nechat si za mírný obnos vyhotovit Certifikát o překročení 15.poledníku.

Sluneční čas 15. východního poledníku je středoevropským časem. Poledník prochází přes Norsko, Švédsko, Dánsko, Polsko, Německo, Českou republiku, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Itálii, Libyi, Čad, Niger, Kamerun, Středoafrickou republiku, Republiku Kongo, Demokratickou republiku Kongo, Angolu a Namibii.